WARSZTATY DOBREJ RELACJI – POZIOM 1

grupa rozwojowa dla rodziców i wychowawców

najbliższa edycja: …

PROWADZENIE: ANNA MALEC
pedagog, psychoprofilaktyk, terapeuta, założycielka i prezes Fundacji Rozwiń Skrzydła. Od 20 lat pracuje jako wychowawca grup dziecięcych i młodzieżowych, od 13 lat prowadzi warsztaty, szkolenia, konsultacje, spotkania mentorskie, superwizje pedagogiczne dla rodziców i wychowawców, zespołów w placówkach edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Pracuje według autorskiej metody mentoringu terapeutycznego, gdzie wykorzystuje wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania, coachingu, metodyki szkół psychoterapeutycznych, m.in. podejścia systemowego, humanistycznego, behawioralno-poznawczego, ewolucyjnego. Serce i rozum porządkuje w lesie i/lub spacerując z psem nocą późną. Kocha swoją pracę. Żona i mama.

CZĘŚĆ PIERWSZA: WYCHOWANIE TO PRACA NAD SOBĄ
Będziemy poruszać się wokół takich tematów, jak:
rozumienie siebie i dziecka, poznawanie siebie i własnych procesów decyzyjnych, akceptacja, granice psychologiczne, kształtowanie postawy współpracy i współdziałania, zarządzanie uczuciami i reakcjami, jak mówić i jak słuchać, rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych, prowadzenie do samodzielności, budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości w rodzinie.

Zawartość merytoryczna i metodyczna warsztatów wyrasta z programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców J. Sakowskiej oraz doświadczeń zawodowych, jakie przez wiele lat zdobywam w spotkaniach z dzieckiem i rodziną oraz w nieustannej pracy nad własnym rozwojem w pełnionych rolach życiowych.

Wielkość grupy: 8-10 osób

Grupa ma charakter zamknięty – można dołączyć najpóźniej na drugim spotkaniu (w przypadku dostępności miejsc).

Uczestnicy grupy: rodzice dzieci w każdym wieku, wychowawcy ze stażem pracy min. 3 lata, aktywni zawodowo

Cena: 5250 zł/kurs (350 zł/spotkanie)

materiały, przerwy kawowe, zaświadczenie

Opieka nad dziećmi (opcjonalnie): Bawialnia Edukacyjna Fundacji Rozwiń Skrzydła, Al. Piłsudskiego 16

Miejsce spotkań: Pracownia Dobrej Relacji, aleja J. Piłsudskiego 14/3, Lublin

Najczęściej zadawane pytania:

Moje dziecko jest nastolatkiem. Czy to ma jeszcze sens?
Tak! Absolutnie tak. Grupa to praca nad sobą – a jeśli czujesz, że dobre jest w rodzicielstwie wzrastać –  to najpiękniejszy dar, jaki możesz dać swojej rodzinie. 

Czy w grupie może uczestniczyć dwoje rodziców jednocześnie?
No i cóż – móc może, jednak doświadczenie mi mówi, że dobrze jest się podzielić edycjami. Wtedy jakość jest podwójna – dwa razy „przerabiacie” w domu te same treści. Jeśli macie wątpliwości, którą opcję wybrać – warto umówić się na konsultację do Gabinetu, porozmawiajmy o tym. 

Czy dobrym pomysłem jest, by na grupę przyjść z koleżanką/kolegą/siostrą…
To zależy od jakości Waszej relacji, której ja nie znam. Jeśli druga osoba ma zapewnić Tobie bezpieczeństwo – to lepiej (choć na początku mniej komfortowo) przyjść oddzielnie. Jeśli obydwie/obydwoje/obydwaj jesteście gotowi na indywidualne przeżywanie siebie – zapraszam. 

Czy można na spotkania przychodzić zamiennie lub na zastępstwo?
Nie. Grupa jest zamknięta, w tym samym składzie pracujemy przez cały proces. 

Jestem nieśmiały/a. W grupie będę się czuł/czuła nieswojo. Nie lubię tego. 
Na początku prawdopodobnie pojawi się dyskomfort związany z wejściem do nieznanej przestrzeni. A na końcu… na końcu będzie żal się rozstawać. Tak mówi moje wieloletnie doświadczenie. Ważną zasadą jest wolność – nic nie trzeba mówić/robić, jeśli człowiek nie ma ku temu gotowości. No i najważniejsze: to po mojej stronie (osoby prowadzącej Grupę) leży, aby Grupa „działała” – i aby każdy jej uczestnik czuł się w niej dobrze i bezpiecznie. A po Twojej Uczestniku – zaufanie choć na ciut. To niezbędny składnik procesu tworzenia się Grupy. 

Moje dziecko nie lubi zostawać w obcych miejscach i z nieznanymi ludźmi. Trochę się boję tej opieki w Bawialni FRS.
Po pierwsze – wszyscy wychowawcy w Bawialni ukończyli Warsztaty Dobrej Relacji z Dzieckiem pod moim kierunkiem i są naprawdę dobrzy w tym, co robią. Po drugie – opieka nad dziećmi podlega mojej superwizji, zatem jest spójna z linią pracy na warsztacie. Po trzecie – może warto umówić się na taką godzinkę próbną wcześniej, przed warsztatem. Czas z książką i kawą w Parku Ludowym, podczas gry moi ludzie opiekują się Twoim Dzieckiem – brzmi całkiem dobrze, prawda? 😊

Już wiem, że mnie nie będzie na kilku spotkaniach, czy to ma sens?
Moje doświadczenie mówi, że różne rzeczy i sprawy są przesuwalne, które takimi nie wydawały się na początku. I z drugiej strony – nawet jeśli zaplanujesz 100% obecności – może przydarzyć się jakaś konieczność, która w piramidzie wartości będzie ulokowana wyżej niż warsztat. Jakkolwiek – warto ustawić priorytet spotkań wysoko. I jeśli już wiesz, że ponad wszelką wątpliwość nie będzie Ciebie więcej niż trzy razy – warto poszukać rozwiązań. 

Czy można płatność rozłożyć na mniejsze raty/w innym terminie?
Tak. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach. 

Nie wpłaciłam/wpłaciłem pieniędzy za rezerwację na czas. Co mogę zrobić?
Najlepiej jak najszybciej zadzwonić do Pracowni i upewnić się, czy są jeszcze dostępne miejsca. Jeśli tak – zacząć procedurę od początku. Jeśli nie – wpisać się na listę rezerwową i… czekać. 

Czy można zapisać się już na kolejną edycję?
Tak. Procedura taka sama. Korzyść jest taka, że całkowity koszt udziału w spotkaniach obowiązuje z dnia zapisu. 

Kiedy będzie następna edycja Grupy?
Najpewniej – za rok o tej samej porze. W przypadku zapełnienia listy wcześniej – będę rozważać uruchomienie kolejnej edycji wcześniej.